понедељак, 23. октобар 2017.

Improstor #95

29.10.2017.
Izba, 20h
Ulaz: 200 rsd

Yoshio Machida, steel pan
Nemanja Tasić, bubnjevi i perkusije



Yoshio Machida je japanski audio-vizuelni umetnik i panista (instrument Steelpan). Izučavao je minimalizam u umetnosti, muzici i filmu na Univerzitetu u Tokiju. Do sada je objavio 12 solo albuma, 10 albuma sa različitim sastavima i objavljivao je u okviru nekoliko kompilacija. Nastupao je na više festivala širom Evrope i Japana. 2009. godine je dizajnirao zvuk i komponovao prateću muziku za izložbu Van Cleef & Arpels u Tokiju. Njegov stil improvizacije na steelpan-u je pod uticajem tradicionalne Indijske muzike, a ne pod uticajem Karibske za koju se zvučnost instrumenta često vezuje. Brilijantno, tečno i poetski: njegove su osnovne odrednice. Yoshio vodi izdavačku kuću Amorfon u okviru koje, pored sopstvene muzike, objavljuje i druge talentovane muzičare, poput: Sirom-a, Talugung-a, Cinc-a i dr.
“Machida handles it intelligently and sensitively." - The Wire
Nemanja Tasić je rođen i odrastao u Novom Sadu. Muzika ga je privukla u ranoj mladosti. Poslednjih nekoliko godina se u muzici jedino interesuje za svežinu u sviranju koja dolazi kroz potpunu improvizaciju i spontanost. Apsolutna sloboda i sviranje trenutka, koje je verodostojno samo u odsutnosti bilo kojeg koncepta, projekcije i misli.

субота, 21. октобар 2017.

Radionica br.4: Nenad Marković


U okviru ciklusa radionica eksperimentalne i improvizovane muzike, Nezavisna umetnička asocijacija Izba i Improstor Vas pozivaju na četvrtu po redu radionicu pod nazivom Less is no more, koju će voditi trubač Nenad Marković.
Jednodnevna radionica "less is no more" u svom teorijskom delu baviće se ispitivanjem uloge izvođača slobodno improvizovane muzike, definicije relativne "slobode" u improvizaciji, opterećenja muzičkim predznanjem i egom, kao i drugim temama;
u praktičnom delu radiće se na konceptu kolektivne kompozicije, blago inspirisane radom berlinskog Splitter orkestra i ostalih, sve brojnijih, improvizatorskih orkestara trenutno aktivnih u svetu.
Ideja o osnivanju sastava takvog tipa u Novom Sadu nije novost, te se već duže vreme provlači u razgovorima među kolegama, ovakva radionica predstavlja pokušaj premošćivanja evidentnih razlika u estetskim senzibilitetima, kao važan korak potreban za eventualnu realizaciju ovakve ideje u budućnosti.
Radionica je otvorena za sve muzičare već aktivne na sceni improvizovane muzike kao i njihovu publiku, entuzijaste, studente i slučajne prolaznike. Veština sviranja nekog instrumenta nije neophodna.
Za praktični deo radionice poželjno je (ne i obavezno) poneti bilo koji akustični instrument (udarački, duvački ili žičani).

Nenad Marković je multiinstrumentalista i pedagog aktivan na polju savremene i improvizovane muzike i muzičkog teatra. Slobodnom improvizacijom bavi se od svoje 14. godine, među brojnim izvođačima sa kojima je sarađivao nalaze se i Mats Gustafsson, Michel Doneda, Eugene Chadbourne, Agustí Fernandez, Nate Wooley, Ken Vandermark, Jaap Blonk, eRikm, Oren Ambarchi, Thomas Lehn, Franz Hautzinger, Isabelle Duthoit, Hedvig Mollestad, Jerome Noettinger i Z'ev.
Pokretač je nekolicine inicijativa za promociju improvizovane i savremene muzike u Novom Sadu i Srbiji, od čega se najviše izdvaja rad sa kolektivom Studio 6 čiji je umetnički direktor, zajedno sa harfistkinjom Milanom Zarić, bio u periodu od 2011-2017 godine, kao i uloga programskog savetnika u seriji koncerata savremene muzike 2K+ u organizaciji ZKV.
Ove radionice Nezavisna umetnička asocijacija Izba organizuje u saradnji sa organizacijom Improstor, a projekat je sufinansiran od strane Gradske uprave za kulturu Novog Sada.

Radionica br.3: Svetlana Maraš

17. 9.2017.

U okviru ciklusa radionica eksperimentalne i improvizovane muzike, Nezavisna umetnička asocijacija Izba i Improstor Vas pozivaju na treću po redu radionicu, koja će ovog puta biti realizovana sa decom uzrasta od 7 do 12 godina.

Radionica “Muzika na struju” ima za cilj upoznavanje učenika/ca osnovnih škola sa najnovijim muzičkim tehnologijama i nekonvencionalnim pristupima izvođenju i stvaranju muzike uz pomoć njih.
Ovakav osavremenjen pristup muzici i zvuku uopšte, kroz igru i eksperiment, otvara širok prostor za istraživanje i muzičko delovanje kojim može da ovlada svako koga muzika interesuje sa ili bez prethodnog muzičkog obrazovanja.
Radionicu vodi Svetlana Maras, kompozitorka i zvučna umetnica.
Maksimalan broj učesnika/ca 8.
Radionica počinje u 11h i traje do 17h sa pauzom od 45-60 min.
Ove radionice Nezavisna umetnička asocijacija Izba organizuje u saradnji sa organizacijom Improstor, a projekat je sufinansiran od strane Gradske uprave za kulturu Novog Sada.