четвртак, 26. новембар 2015.

Improstor #74

Identity's Dream Quartet:
Improstor#74, koncert
28. novembar 2015. u 20h 
Muzej savremene umetnosti, Novi Sad



Identity's dream quartet:
Silard Mezei, viola
Tijana Stanković, violina, objekti
Gabrijela Koso, fagot
Marina Džukljev, klavir, objekti
Nastaje od prvog zvuka u prostoru i svaki sledeći potez, senzibilitet i fundus znanja izvođača određuje njen pravac formalnog i sadržajnog razvitka.
Sloboda u stvaranju gradi se na temeljima opštih zakonitosti muzike kao takve i odsustvu pravila koje nalažu žanrovski principi pojedinačnih epoha u istoriji muzike.



Koncept slobodne improvizacije u okviru improvizovane muzike može se predstaviti činom muzičara-izvođača kojim nastaje potpuno nova, zaokružena i smislena muzička celina. Ona je u odnosu na kreaciju stvorenu pisanim putem temporalno ograničena i može biti delimično ili čak potpuno oslobođena unapred pripremljenog muzičkog materijala.

Improstor #73

SMD

среда, 2. септембар 2015.

Improstor #72

Muzej savremene umetnosti, atrijum
9.9.2015. u 20 h
Improstor #72



Paul Pignon i EX You

Pol Pinjon je rođen 5. maja 1939. godine. Studirao je fiziku do 1962. godine kada se potpuno posvetio muzici kao kompozitor i izvođač. Prvi put je pokazao zanimanje za muziku sa 15 godina, kada je počeo učiti sviranje klarineta, koji, zajedno sa saksofonom, od tada aktivno svira. Dok je studirao fiziku, pohađao je privatne časove kontrapunkta i harmonije. Preselivši se u Jugoslaviju 1963. godine, nastavio je usavršavanje sa Vladanom Radovanovićem, sa kojim je 1972. godine (inicijalno još 1968.) osnovao Elektronski studio III programa Radio Beograda, u kojem je radio do preseljenja u Švedsku 1983. godine. Pripada mu značajan deo zasluga za dizajniranje stožernog sintetizera zvuka beogradskog studija EMS Sinti 100 (Synthi 100) , za koji je napisao i detaljno uputsvo za upotrebu. Za vreme rada u studiju, bavio se komponovanjem, tehničkom podrškom, psihoakustičkim istraživanjima i promocijom produkcije studija. U Beogradu je osnovao i free-impro grupu Interaction sa kojom je aktivno nastupao. Nakon dolaska u Švedsku posvećuje se istraživanju digitalnog procesuiranja signala, ne prestajući sa sviračkim aktivnostima. Iako utemeljen u improvizovanim praksama, Pinjon je ostvario značajan broj dela, među kojima su pojedina nagrađena prestižnim priznanjima. Među ranijim ostvarenjima se izdvajaju "Tri polimera za klavir solo", "Tri komada za violinu i klavir", "Nokturno za fagot i gitaru", "Pet komada za tenor i kamerni ansambl", pisani upotrebom različitih serijanih tehnika. Tokom boravka u Beogradu nastale su kompozicije "Hardware performance " (prva kompozicija realizovana u el. studiju III programa), "Mechanical cartoons", "Yeah" i druge. Dela "Hendrix" i "Microhabitat" nagrađena su na prestižnom festivalu elektroakustičke muzike u Buržu. 

Ex You je muzički sastav posvećen improvizovanoj i eksperimentalnoj muzici, osnovan 2014. godine u Novom Sadu. Čine ga Laslo Lenkeš (gitara), Filip Đurović (bubnjevi) i Milan Milojković (elektronika). Sastav je nastao na turneji švedskog kompozitora Hermana Minciga u organizaciji Improstora iz Novog Sada i Improv.hu iz Segedina, održanoj radi izvođenja njegovog dela Morf 2, gde su se članovi grupe prvi put sastali i nastupali zajedno. Nakon turneje grupa započinje intenzivnu izvođačku aktivnost, snima prvi album u svom studiju u Novom Bečeju i održava seriju koncerata po gradovima Vojvodine, a nastupa i u Segedinu i Beogradu. U zimu 2014. godine objavljuje prvi album za izdavačku kuću Nebular Silence iz Buenos Airesa. U proleće 2015. grupa nastavlja sa koncertima, među kojima se ističu nastup sa japanskom grupom Zeni Geva u Segedinu i koncert na radiju Tiloš u Budimpešti. Takođe, među značajnije nastupe se ubraja i koncert ExYou na festivalu Treći čovek u Budimpešti.

петак, 10. јул 2015.

Improstor #71

Improstor # 71 – Szilárd Mezei trio + gošće
Omladinski Centar CK 13
Vojvode Bojovića 13
14.07.2015.
21h
ulaz : 200 RSD



Szilárd Mezei - viola
Ervin Malina - kontrabas
István Csík – bubnjevi


Maja Radovanlija- gitara
Svetlana Novaković- flauta

Szilard Mezei
Violista i kompozitor iz Sente, aktivan kako na svetskoj, tako i domaćoj sceni improvizovane, jazz i avangardne muzike. Kao kompozitor istražuje odnose između kompozicije i impovizacije inkorporirajući elemente jazz i autentične folk muzike.
O njegovoj bogatoj muzičkoj karijeri možete više pročitati ovde:

http://www.szilardmezei.net/

Ervin Malina
Diplomirao kontrabas na muzičkoj akademiji u Novom Sadu 2007 godine. Stalni je član Vojvodjanskih Simfoničara. Pored dugogodišnje saradnje sa Szilardom Mezeijem, saradjivao je sa mnogim vojvodjanskim autorima poput Borisa Kovača, Olaha Vincea, Bogdana Rankovića.Stalni je član Ossa kvarteta i Majamisty trija.

Ištvan Čik
Prisutan na novosadskoj jazz sceni od 1995 godine. Pored saradnje sa Szilardom Mezeijem na brojnim albumima, ističu se saradnje sa autorima poput Borisa Kovača, kao član LADAABA orkestra i La Campanella kvinteta, kao i saradnja sa Srpskim Narodnim Pozorištem u okviru moderne baletske predstave “Jezik Zidova” i predstave “Brod za lutke”. Takodje je član Ossa Kvarteta i Majamisty trija.

Maja Radovanlija
Nakon završene srednje muzičke škole i studija gitare, kod profesora Srdjana Tošića u Beogradu, nastavlja svoje muzičko obrazovanje u Indijani (USA), kod profesora Ernesto Bitetija. U Americi je istovremeno imala prilike i da studira ranu muziku, sa čime je proširila svoj repertoar i u tom pravcu. Pored klasičnog repertoara za gitaru Maja je podjednako zainteresovana za improvizaciju, slobodni muziku i eksperiment, što praktikuje nastupajući sa raznim sastavima i izvodjačima.

http://majaradovanlija.net/

Svetlana Novaković

Diplomirala je flautu na novosadskoj Akademiji Umetnosti, kod profesorke Laure Levai-Aksin. Usavršavala se na mnogim master-klasovima priznatih flautista poput Janos Balint, Itzzes Gergely, Pierre Yves Artaud itd. Često je nastupala sa gitaristkinjom Majom Radovanlijom, kao i sa violistom Silardom Mezeijem. Pored klasične muzike zainteresovana je i za bossa novu, etno muziku, eksperimentalnu i elektronsku muziku. Trenutno radi kao profesorica flaute u Kamniku, Slovenija.

четвртак, 25. јун 2015.

Improstor #70

Improstor # 70
29.06.2015. 20:30
Zavod za Kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2

Natupaju kao duo : Assaf Gidron-elektronika
Teodora Stepančić- klavir

kao trio : Tomaž Grom-kontrabas
Igor Čubrilović-el. gitara
Marina Džukljev-klavir

Assaf Gidron
Kompozitor, improvizator i dizajner zvuka, rodjen u Tel Avivu, gde je dugi niz godina bio deo bogate lokalne scene elektronske muzike. Studirao je kompoziciju u Londonu i Hagu nakon čega se seli u Njujork, gde trenutno živi i radi, izmedju ostalog i kao dizajner zvuka za nezavisne, internacionalne produkcije, dokumentarne, animirane filmove itd. Njegova muzika izvodjena je u Americi, Holandiji Velikoj Britaniji, od strane raznih sastava i ansambala poput : Asko Schoenberg ensemble, Ligeti Academy, Slagwerk Den Haag .
http://agidron.jehuti.com/
Teodora Stepančić
Studirala je klavir i kompoziciju u Beogradu i na Kraljevskom konzervatorijumu u Hagu.
Aktivna je u polju savremene muzike, slobodne improvizacije, muzičkog teatra i performansa. Saradjivala je sa mnogim kompozitorima, izvodeći premijerno njihova dela. Kao izvodjač i kompozitor nastupala je na mnogim festivalima poput :BBC Proms (London), Gaudeamus Music Week, Dag in de branding, International review of composers, BEMUS (Belgrade), Zwei tage Zeit (Zurich), Hawler International Theater Festival, Erbil (Kurdistan/Iraq) itd. Neki od ansambala čiji je član i sa kojima je saradjivala su : Ensemble Modelo62 and Ensemble Studio 6, Rosa ensemble, Nederlands Blazers Ensemble, Veenfabriek, Diamantfabriek, Opera Spanga, Asko Schoenberg ensemble, Holland Symfonia.
http://teodora.stepancic.com/

Igor Čubrilović je kompozitor, producent i gitarista.
Studirao je arhitekturu u Beogradu, tehnologiju zvuka u Stockholmu, zvučne instalacije u Londonu, a trenutno ga zanimaju psiho-akustični fenomeni, improvizacija i kompozicije dugog trajanja i sporog razvoja. Tokom svoga boravka u Americi, Igor bio je član Jonathan Kane-ovog ansambla February i producirao sve albume tog projekta.Bio je prva gitara u Rhys Chathamovoj Guitar Army, a sada je aktivan u evropskoj Improv sceni sa serijalom Duet / Duel. Komponovao je za TV i film u Švedskoj, SAD-u i Svajcarskoj.Izlagao u Londonu, Mexico Citiju, Havani, i New Yorku. Od 2013. član je beogradskog kolektiva improvE.

Tomaž Grom
Kontrabasista i umetnički direktor zavoda Sploh iz Ljubljane.Na polju improvizovane muzike ostvario brojne saradnje sa imenima kao sto su Tao G. Vrhovec Sambolec, Will Guthrie, Gilles Aubry, Nicolas Field, Sebi Tramontana, Sabine Vogel, Jean Phillipe Gross, Ignaz Schick, Michele Spanghero, Ugo Boscain, Pascal Battus, Jean-Luc Guionnet, Christine Sehnaoui, Jonas Kocher, Michel Doneda.
Veći deo svog vremena posvećuje unapređivanju tehnika sviranja kontrabasa pomoću elektronike, veoma vešto ploveći brzacima slobodne improvizacije i unapred određenih muzičkih struktura.
http://www.sploh.si/tomazgromeng.html

Marina Džukljev
Diplomirala je klavir na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Improvizovanom muzikom počinje da se bavi najpre kroz radionice slobodne improvizacije, zatim i kroz saradnje sa muzičarima poput: Diatribes, Joel Grip, Albert Markos, Szilard Mezei, Herman Muntzing, Yedo Gibson, Vasco Trilla, John Dikeman, Peter Ajtai, Mikloš Silvester, Robert Roža, Andrej Fon, Jaka Berger, Vid Drašler, Marko Karlovčec, Ivo Poderžaj  i drugi.
Nastupala je na festivalima: Novosadski Jazz festival, Međunarodni Festival aktuelne muzike Interzone, Dani Švajcarske muzike u Srbiji, Infant, Fono Budai Zenehaz (Budimpešta), Festival nezavisnog stripa Novo Doba,

Poštovana publiko, 
zbog kontinuiranog odsustva finansijske podrške s jedne strane, a naše želje da koncerti budu pristupačni svima s druge, ulaz na koncert je besplatan, ali vas molimo da u skladu sa mogućnostima podržite prilogom. Sav prikupljen novec će biti usmeren u cilju pokrivanja putnih troškova izvođača. 

среда, 3. јун 2015.

Improstor #69

KC Utopija
7.6.2015. 21h
Ulaz besplatan



Simon Spurrier
je osnivač švedskog post-rock sastava Sickoakes (Type rec.). Završio je studije kompozicije, i polje njegovog interesovanja je istraživanje tonskih klastera, akumulativnih sazvučja kao i soundmass.

Tokom svoje posete Beogradu 2007. godine, Simon je nastupao u Biblioteci Milutin Bojić sa WoO-om i Ivanom Čkonjevićem.

Mercury laden lunar beams on a trip sub aqua!

Darko Jovanović Dako
je kompozitor i gitarista, vođa je novosadske grupe TRIPCYCLE (Fedor, Boškić i Dako).
Dako uvodi svoju električnu gitaru u polje elektronske plesne muzike i daje joj drugačiju funkciju. Njegova takozvana ELEKTRO GITARA stvara zanimljive ritmično zvučne šare pogotovo u fazi koncertne saradnje sa LAKMUS RED-om. Autor je projekta DAKO LOOP ORCHESTRA gde se poigrava sa ranije snimljenim lupovima a nikada korištenim.Dako takođe stoji i iza nekoliko muzičkih pozadina i tema za kratke igrane i dokumentarne filmove režisera Gvozdena Đurića i Ivana Kneževića.2014. godine sreće Ivana. Nastaje BLOOM.


Ivan Čkonjević
je gitarista koji instrumentu, mahom, pristupa gudačkim tehnikama. Jedan je od organizatora koncerata improvizovane muzike pod imenom Improstor. Najčešće nastupa samostalno. Osnivač je Orkestra Gradovi utočišta.

Set1.Darko i Ivan
Set2.Simon

Ulaz besplatan

понедељак, 25. мај 2015.

Improstor #68

26.5.2015. u 21h
Izba, Novi Sad
ulaz besplatan



Cene Resnik - tenor saksofonista
Tomaž Grom - kontrabas, elektronika
Vid Drašler - bubnjevi, udaraljke

Ovaj trio je sastavljen od umetnika koji uživaju zavidan ugled na slovenačkoj jazz i impro sceni. Trojnik Trio postiže fascinantan kolektivni izraz kako na snimljenom materijalu, tako i na bezbroj nastupa na festivalima ili intimnijim koncertima.

понедељак, 23. март 2015.

Improstor #66

Hаказание (J/S/F)
Omladinski Centar CK13
25.03.2015.
21 30
ulaz : 200 rsd



Joel Grip - double bass (Sweden)
Antonin Gerbal – percussion ( France)
Daichi Yoshikawa – electronics (Japan)

наказание is an extended percussive trio composed by three open minded players. Acoustic phenomena produced by the band draw a map without borders and push the music at an exciting saturated point. Music here is not far of its inner relation to noise. A concert of наказание - punishment in russian - is like an art performance of which you don’t know the outcome. Like vegetables, different shapes, different color, different seasons to enjoy.  

Cyclist, Daichi Yoshikawa is currently based in London and Berlin. In front of him on the table are his instrumental parts laid out: the Yamaha MSP3, the MSP5, the HS7, and the Mackie-mixer. These are all controlled with the bounce and grind of his conductor stick, the contact mic and the metal objects and small percussions to create a personal trip on acoustic feedback.

Joel Grip continues to schlepp his double bass around the globe as if it was the ax that chops down the branch he is sitting on. A constant down-fall of music establishing a moist ground for a coming backlash of woodpeckers making those guts vibrate the way you want it. Umlaut, Umlicht and Umdicht are his ambiguous mobile homes under constant construction. Active in the groups Peeping Tom, Mirror Mind Rose, Ahmed, Borel Grip duo, Je Suis! and наказание.


Antonin Gerbal, probably the most swinging guy in Paris, never let go of the stick attached to an idea. Simultaneously making people dance, he questions his audiences in deconstructing every possibility of an obvious thought. This is the dance, the music; the in-between polarities. The balance act of keeping it or loosing it is a good reason to swing. In any case, his activities, grown from the famous Umlaut head quarters at Rue Polonceau in Paris, leaves nothing unattended. You can hear this in Ahmed, Zoor, Peeping Tom, R.Mutt, and наказание.


понедељак, 23. фебруар 2015.

Improstor #65

Improstor # 65 – KOCHER­MANOUACH duo

Zavod za Kulturu Vojvodine

24.02.2015.

20:30

Jonas Kocher (Švajcarska), harmonika

Ilan Manouach (Grčka), sopran saksofon

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Jonas Kocher i Ilan Manouach su se sreli u Atini, gde su obojica učestvovala u projektu koji

obuhvata improvizaciju u zvuku i pokretu.

Ubrzo su razvili saradnju nastupajući kao duo sa eklektičnim pristupom improvizaciji, van svih

stilova, sa klasičnim sredstvima improvizativne prakse. Upravo pripremaju svoj zajednički album.

Zvučni ekstrakt:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/7084598/soundextract_imjk.mp3

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Jonas Kocher , harmonikaš i kompozitor, u svojim radovima istražuje proces slušanja i percepcije

i kao improvizator i kao kompozitor.

Harmoniku i njene mogućnosti istražuje u okviru reduciranih pokreta sa velikom preciznošću. Radi

sa muzičarima kao što su: Burkhard Beins, Jacques Demierre, Axel Dörner, Michel Doneda, Hans

Koch, Radu Malfatti, Alfredo Costa Monteiro. Od 2010, intezivno svira koncerte u Evropi, SAD,

Japanu i Rusiji.

Kao kompozitor realizuje projekte između pozorišta, instalacija i koncertnih komada. Dela su mu

izvođena na Bijenalu u Bernu, Pozorištu u Bazelu, Festivalu Umlaut u Berlinu, na Bijenalu u

Zagrebu, Festivalu Encuentros u Buenos Airesu, Festivalu Concentus Moravie, i u The Forge u

Londonu..

Albume je objavljivao za etikete Another Timbre, Potlatch, Bocian Records, Creative Sources,

Flexion records, Insubordinations, L'Innomable.

Jonas Kocher vodi izdavačku kuću Flexion records a aktivan je kao urednik i organizator muzičkih

festivala i koncerata.

http://www.jonaskocher.net

Ilan Manouach je multidisciplinarni umetnik, koga najviše interesuje štampani medij, ali radi kao

muzičar i izdavač. Živi izmeđšu Atine i Brisela. Svira i objavljuje muziku u raznovrsnim

formacijama. Njegov duo Balinese Beast sa cut­up pristupom improvizaciji objavljuje albume od

2010, dok grupa Glacial kombinuje mešavinu eklektične elevator muzike sa tehnom i džezom.U

impro triju Wry, svira sa čuvenim Agusti Fernandezom. Interesuje ga sound art, bavi se terenskim

snimcima, najčešće u srcu grčke turističke industrije (vacantgreece.com), kao stalno in situ

istraživanje i zvučno dokumentovanje napuštenih hotelskih kompleksa na morskoj obali, kao i

razvoj zvučne kartografije raznih arheološki važnih lokacija u Grčkoj. Putuje često zbog svoji

izložbi, radionica, predavanja i koncerata (Belgija, Francuska, Švajcarska, Italija, Portugalija,

Španija, Danska, Srbija, Hrvatska, Rumanija, Rusija, Finska, Austrija, Turska, Brazil, SAD,

Meksiko, Kanada).

http://www.ilanmanouach.com

Koncert je podržan od Swiss Arts Council Pro Helvetia i Kantona Bern.

Ulaz slobodan

уторак, 10. фебруар 2015.

Improstor #64

Improstor # 64

14.02.2015.
21h
Klub IZBA



Improstor i Izba predstavljaju : Нойзац- Instalacija br.1 i nastup benda Ex You

Нойзац - Instalacija br.1
Četiri zvučnika je raspoređeno u prostoriji. Sa njih se slučajnim i stalno promenljivim
redosledom reprodukuju snopovi sinus tonova, čije se karakteristike (broj, visina, glasnost)
takođe neprekidno menjaju. Vreme trajanja : 30 min. Autori instalacije: Milan Milojković i Filip
Djurović

Ex You, novi bend iz novosadskog improv kruga, koji svira slobodnu improvizaciju inspirisanu
atonalnim gitarskim dekonstrukcijama no-wavea, kao i modernijim spojem elektronike, bubnjeva
i gitara.
Lenkes László - el. gitara
Filip urović- bubnjevi, commodore 64
Milan Milojković -elektronika, commodore 64

ulaz slobodan

понедељак, 2. фебруар 2015.

Improstor #63



Improstor predstavlja debi petoro mladih novosadskih improvizatora, bivših i sadašnjih studenata akademije umetnosti i filozofskog fakulteta; u kombinaciji sa još četvoricom gostujućih muzičara, već standardno prisutnih na našoj sceni. Svaki od ova tri trija nastupiće po prvi put u ovom sastavu.

Set # 1
Jelena Trebaticki – flauta
Snežana Aćimović – violina
Đorđe Marković – el. gitara

Set #2
Nenad Marković – džepna truba
Aleksandar Matković – klavijatura
Filip Đurović - bubnjevi

Set #3
Lovro Livajić – saksofon
Dunja Crnjanski – klavir
Igor Čubrilović – el. gitara


ulaz slobodan