четвртак, 27. децембар 2018.

NOISM #2 Novi oblici istraživanja savremene muzike

NOISM #2 Novi oblici istraživanja savremene muzike Gost: Arnold Haberl aka Noid (Beč/Austrija) Umetnička rezidencija i radionica od 05-09. oktobra, 2018., Novi Sad kuda.org
& Improstor Učesnici radionice: Mirjana Raić, glas Aleksa Zrnić, trombon Daniel More, kontrabas, elektronika Arnold Haberl aka Noid, čelo ili elektronika
Gost na rezidenciji Arnold Haberl aka Noid je violončelista iz Beča, čiji se rad prostire od solo performansa, preko kompozicija za ansamble, zvučnih instalacija i video radova. Sarađivao je sa značajnim koreografima, vizuelnim umetnicima kao i sa improvizatorima poput: Klaus Filip, Taku Unami, Axel Dörner, Christian Weber, dieb13, Kazuhisa Uchihashi, Carl Stone, Mattin. itd. Arnold je programer za projekt “ppooll” koji je zasnovan na principima slobodnog softvera, bez restrikcija autorstva, otvorenog slobodnog kod-a, dizajniran za nastupe uživo - improvizaciju, kompoziciju, interaktivne instalacije, itd. Pored stvaralaštva, značajnu ulogu ima i njegov producentski i urednički rad u organizacijama festivala i koncerata širom Austrije. http://noid.klingt.org
Rezidencija se realizuje u okviru programa Novi oblici istraživanja savremene muzike, koji se razvio zajedničkim radom i interesovanjem kuda.org
i Improstora iz Novog Sada, koji već godinama neguju razvoj improvizovane muzike. Implementacijom interaktivnih radionica, kroz višednevne radionice-kratkoročne umetničke razidencije (short-term Artist-In-Residency program) i proces zajedničkog stvaranja i izvođenja, želimo da omogućimo nove nivoe muzičke produkcije. Ovaj cilj nije samo umetnički, već ima i društvenu dimenziju, zbog toga što se kroz ovakav proces kreiranja muzike propituje hijerarhija u muzičkoj produkciji i izvođenju, brišući granice između uloga kompozitora i izvođača. Stoga je cilj ovog programa politizacija umetnosti pretvarajući kompozitore u izvođače, izvođače u stvaraoce, kroz improvizaciju i zajednički rad. Realizacija projekta je osmišljena da kroz seriju muzičkih radionica, u formatu kratkoročnih umetničkih razidencija, omogući susrete i zajednički rad između gostujućih internacionalnih umetnika/učesnika i lokalnih umetnika i učesnika, stvarajući nova muzička dela, prevazilazeći granice uloga kompozitor/izvođač i produbljujući muzičku intuiciju kroz nepredvidiv proces zajedničkog rada. Na ovaj način se istovremeno, unapređuje lokalna muzička produkcija iz oblasti savremene muzike u Srbiji i lokalnoj sceni i potreba prevazilaženja postojećeg jaza između akademskog/institucionalnog i vaninstitucionalnog bavljenja muzikom. Ovakvo mapiranje treba da prezentuje muziku kao umetničko-politički izraz čija estetika može da sublimira i prigrli divergentne uticaje (to je ujedno odmak od tradicionalnih artikulacija kroz umetničke izme, jer će omogućiti otvoreno i nesputano razvijanje koje će uključiti nove savremene rodove i žanrove savremene muzike, kroz džez, improvizaciju, rok ili elektroniku). Gostovanje Arnolda Haberlea u Novom Sadu je plod višegodišnje saradnje organizacija kuda.org
, Improstor-a i CK13 uz podršku Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda i Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada. Produkcija Centar_kuda.org i Udruženje KNAP – Improstor, Novi Sad Tehnička podrška: Omladinski centar CK13, Novi Sad 

среда, 28. новембар 2018.

Improstor #106

Die Hochstapler

Kulturni Centar Lab
4.12.2018. u 21h
Ulaz: 300 RSD



U okviru 106. Improstora imaćemo priliku da čujemo izuzetan kvartet koji će na svojoj evropskoj turneji predstaviti novi projekat pod nazivom „The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog“

Die Hochstapler je italijansko-francusko-nemačka postava koju čine alt saksofonista Pjer Borel, trubač Luj Loren, kontrabasista Antonio Borgini i bubnjar Hanes Lingens.
Kako sami vole da istaknu, radi se o četiri nezavisna glasa, slobodna da se po sopstvenom nahođenju ponašaju u igri. Ipak, njihova muzika je izraženo kolektivna u smislu konstantne interakcije, bez insistiranja na konceptu pojedinačnih solo deonica i pratnji ostatka ekipe. 
Nakon debi albuma koji je bio posvecen velikanima fri džeza, Entoniju Brekstonu i Ornetu Kolmanu pod nazivom Braxtonette, razvili su kolektivni alter-ego Alvin P. Bakli, kao mastermajnda njihovog drugog izdanja. 
Kvartet sa svojim trećim izdanjem, objavljenim ove godine, zvanično proglašava smrt Alvina P.Baklija i stvara u potpunosti svoj muzički izraz.
Aktivni od 2010. godine, Die Hochstapler su nastupali na vodećim festivalima poput: Météo Mulhouse, Jazz d‘Or Berlin, Cable Festival Nantes, Hagenfesten, Umlaut Festival Berlin i drugim. 
"Proširena estetika" (freiStil) na njihovom albumu "The Braxtornette Project" (Umlaut Records 2013), po rečima magazina Citizen Jazz, bio je proglašen za senzacionalan, dok je naredno izdanje "The Music of Alvin P. Buckley", od strane uglednog magazina All about Jazz opisan sledećim rečima: "swings as hard as early Ornette and Don Cherry's interlocking horns mashed up with the radicalism of Jimmy Giuffre's ensembles".

понедељак, 5. новембар 2018.

Improstor #105

Improstor#105 

Igor Ripak / Miklos Szilveszter

Omladinski centar CK 13
9.11.2018. u 21h
Ulaz: 250 rsd


U okviru 105. Improstora ovoga puta nam iz Beča i iz Budimpešte dolaze dvojica umetnika koji sarađuju dugi niz godina.
Bubnjar Miklos Szilveszter i fotograf Igor Ripak će izvesti audio-vizuelni nastup „Зонa “, adaptaciju romana braće Strugatski „Piknik pored puta“. 

Fotografije inspirisane romanom braće Strugatski prikazuju eksterijere i enterijere nekada prosperitetnih Zrenjaninskih fabrika koje su propale usled društveno-ekonomske transformacije devedesetih i ranih dvehiljaditih godina. 

Sada zapušteni, ovi prostori su prikazani kao da se nalaze u realnosti „Zone”, oblasti opisanoj u pomenutom romanu. Ovo je mističnan i zastrašujuć prostor čija izmenjena stvarnost protivreči zakonima poznatim fizici i hemiji te likove romana navodi na ubeđenje da poseduje svoju sopstvenu volju.

Szilveszter Mikloš će čitati i tumačiti projektovane fotografije kao grafičke note i ambientalnom muzičkom podlogom naglasiti njhovu atmosferu i narativ.

////////////////////////////////////////////////////////

Miklós Szilveszter
rođen je 1983. u Zrenjaninu. Diplomirao je bubanj na džez odseku Franc List Akademije u Budimpešti. Silvester je jedna od vodećih figura rastuće fri džez i fri impro scene u Budimpešti, i aktivan je član trija AMP, sa kojim je nastupao kako duž Mađraske - tako i po čitavoj Evropi.
Tesno sarađuje i sa veteranima džez scene u Mađarskoj poput:
István Grencsó-a, Mihály Dresch-a, Szelevényi Akosh i drugim. Osim njih, Silvester Mikloš redovno svira i sa renomiranim internacionalnim imenima kao što su: Ken Vandermark, Barre Phillips, Alexander von Schlippenbach, Peter Brötzmann, Rudi Mahall, Johannes Bauer, Marco Eneidi i mnogi drugi.


Igor Ripak (1982, Zrenjanin, Srbija). Fotograf i audiovizuelni umetnik. 2010 je završio osnovne studije dramaturgije na Dramskom odseku Akademije umetnosti u Novom Sadu. Od 2012 godine je na osnovnim studijama na smeru Umetnost i fotografija na Akademiji likovnih umetnsti u Beču. Imao više samostalnih i grupnih izložbi. Trenutno kao fotograf radi u bečkom „Konzerthaus”-u. Kao set fotograf sarađivao je na dugometražnim i kratkometražnim fimovima. Koautor je teksta predstave “Jedan zarez nešto” postavljene u Beogradu u produkciji LeStudija. Radio je kao dramaturg u Narodnom pozorištu „Toša Jovanović” u Zrenjaninu.

уторак, 9. октобар 2018.

IMPROSTOR #104

Improstor #104 

Tijana Stanković, violina i glas
Ervin Malina, kontrabas

11.10.2018. 20:30h
Bunker Izbe
Ulaz: 200 RSD


Tijana Stankovic (1984) je violinistkinja i vokalistkinja iz Subotice. Nakon studiranja u Novom Sadu se seli u Budimpeštu gde postaje deo rastuće impro scene. 
Članica je Hiperion Ansambla (Hyperion Ensemble INT), Túl a Tiszán Innen Ensemble kao i Identity’s Dream Quartet Silarda Mezeija; aktivna je i u duu sa slovačkim saksofonistom Toth Miroslavom, kao i u ansamblu Argo - rebetiko / free improv projektu iz Budimpešte; Tijana je deo a kapela terceta Rođenice iz Srbije. 
Sarađuje sa mnogim muzičarima i kompozitorima, između ostalog, Mezei Szilárd, Márkos Albert, Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram, Nikolaus Gerszewski, Sőrés Zsolt (Ahad), Ivan Čkonjević i mnogim drugim.
U pripremi je prvi solistički album za izdavačku kuću LOM iz Bratislave, Slovačke.
Njeno polje istraživanja uključuje vokalnu i instrumentalnu muziku Balkana, etnokoreologiju, primenjenu muziku i slobodnu improvizaciju.

Ervin Malina je jedan od najaktivnijih kontrabasista u Novom Sadu posebno na polju improvizovane i jazz muzike.
Studirao je kontrabas na Akademiju umetnosti u Novom Sadu.
Njegova sposobnost za transformaciju i identifikovanje sa raznim muzičkim žanrovima omogućila mu je saradnju sa velikim brojem muzičkih sastava. 
Sarađuje sa Vojvođanskim simfoničarima i raznim kamernim orkestrima (Novosadski kamerni orkestar, Orfelin.). Takođe je član mnogih sastava sa kojima je ostvario mnoga CD izdanja i nastupe u zemlji i inostranstvu: Majamisty trio, Earth Wheel Sky Band, Serboplov, Mezei Szilárd Trio, kvartet. OSSA quartet, MAKUZ ansambl(HU).
Aktivan je i u slovačkim, mađarskim i srpskim folklornim ansamblima, sa kojima ima razna CD izdanja i nastupa u zemlji i inostranstvu...
Sarađuje i sa Jozefom Nađom, A. Dujinom, B. Kovačem, SNP, Novosdaskim pozorištem, sa kojima je nastupao na raznim festivalima u Srbiji, Nemačkoj, Mađarskoj, Austriji, Slovačkoj, Češkoj, Poljskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Rumuniji, Ukrajini, Norveškoj, Japanu.

субота, 6. октобар 2018.

NOISM #2 Prezentacija i završni koncert

NOISM #2
Novi oblici istraživanja savremene muzike
Gost: Arnold Haberl aka Noid (Beč/Austrija)

Umetnička rezidencija i radionica od 05-09. oktobra, 2018.

Završni koncert: ponedeljak 08. oktobar 2018. u 20h
Klub Omladinskog centra CK13, Novi Sad
Ulaz slobodan



Učesnici radionice:
Mirjana Raić, glas
Aleksa Zrnić, trombon
Daniel More, kontrabas, elektronika
Arnold Haberl aka Noid, čelo ili elektronika

Gost na rezidenciji Arnold Haberl aka Noid je violončelista iz Beča, čiji se rad prostire od solo performansa, preko kompozicija za ansamble, zvučnih instalacija i video radova. Sarađivao je sa značajnim koreografima, vizuelnim umetnicima kao i sa improvizatorima poput: Klaus Filip, Taku Unami, Axel Dörner, Christian Weber, dieb13, Kazuhisa Uchihashi, Carl Stone, Mattin. itd. Arnold je programer za projekt “ppooll” koji je zasnovan na principima slobodnog softvera, bez restrikcija autorstva, otvorenog slobodnog kod-a, dizajniran za nastupe uživo - improvizaciju, kompoziciju, interaktivne instalacije, itd. Pored stvaralaštva, značajnu ulogu ima i njegov producentski i urednički rad u organizacijama festivala i koncerata širom Austrije.
http://noid.klingt.org


Rezidencija se realizuje u okviru programa Novi oblici istraživanja savremene muzike, koji se razvio zajedničkim radom i interesovanjem kuda.org i Improstora iz Novog Sada, koji već godinama neguju razvoj improvizovane muzike. Implementacijom interaktivnih radionica, kroz višednevne radionice-kratkoročne umetničke razidencije (short-term Artist-In-Residency program) i proces zajedničkog stvaranja i izvođenja, želimo da omogućimo nove nivoe muzičke produkcije. Ovaj cilj nije samo umetnički, već ima i društvenu dimenziju, zbog toga što se kroz ovakav proces kreiranja muzike propituje hijerarhija u muzičkoj produkciji i izvođenju, brišući granice između uloga kompozitora i izvođača. Stoga je cilj ovog programa politizacija umetnosti pretvarajući kompozitore u izvođače, izvođače u stvaraoce, kroz improvizaciju i zajednički rad.

Realizacija projekta je osmišljena da kroz seriju muzičkih radionica, u formatu kratkoročnih umetničkih razidencija, omogući susrete i zajednički rad između gostujućih internacionalnih umetnika/učesnika i lokalnih umetnika i učesnika, stvarajući nova muzička dela, prevazilazeći granice uloga kompozitor/izvođač i produbljujući muzičku intuiciju kroz nepredvidiv proces zajedničkog rada. Na ovaj način se istovremeno, unapređuje lokalna muzička produkcija iz oblasti savremene muzike u Srbiji i lokalnoj sceni i potreba prevazilaženja postojećeg jaza između akademskog/institucionalnog i vaninstitucionalnog bavljenja muzikom. Ovakvo mapiranje treba da prezentuje muziku kao umetničko-politički izraz čija estetika može da sublimira i prigrli divergentne uticaje (to je ujedno odmak od tradicionalnih artikulacija kroz umetničke izme, jer će omogućiti otvoreno i nesputano razvijanje koje će uključiti nove savremene rodove i žanrove savremene muzike, kroz džez, improvizaciju, rok ili elektroniku).


Gostovanje Arnolda Haberlea u Novom Sadu je plod višegodišnje saradnje organizacija kuda.org, Improstor-a i CK13 uz podršku Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda i Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada.


kuda.org & Improstor

Produkcija Centar_kuda.org i Udruženje KNAP – Improstor, Novi Sad
Tehnička podrška: Omladinski centar CK13, Novi Sad

Improstor #103

Improstor #103
KC Lab
16.9.2018. u 21h
Ulaz:300 rsd



U okviru stotrećeg izdanja Improstora imaćemo zadovoljstvo da čujemo dva koncerta. U okviru prvog seta predstavićemo projekat Esej o mikrofoniji, koji čine: Igor Čubrilović na rezonatoru, Ivan Čkonjević na električnoj gitari, kao i Igor Štanglicki na no imput mikseti.

Pored njih, po prvi put će se novosadskoj publici predstaviti duo IGNITE iz Švedske, koji čine vokalistkinja Casey Moir i kontrabastista Johan Moir. Dolazak dua Ignite je pomogao Swedish Art Council.

O izvođačima:
Eseji o mikrofoniji je projekat zvučnih diskusija o situaciji o stanju upotrebe mikrofonije kao izvora zvuka za stvaranje nove muzike. Mikrofonija ima svoje mesto u muzičkoj istoriji kao primer "buke" ili neartikulisanog izvora zvuka, "tehničke greške" ali je i vešto korištena kao ravnopravan i legitiman materijal za kompozicije.
Svako od nas ima jedinstven pristup problemu, pogled na situaciju, i i lični zvučni komentar. 

Projekat je nastao u okviru saradnje aktera iza kulturnih organizacija Improstora, ImprovE-a i
BalkanBoy Records-a pod okriljem jedinstvene platforme Labud KUP-a.
Učesnici su:
Igor Čubrilović – resonator, Igor Štanglicki - no input mixeta i Ivan Čkonjević - električna gitara

IGNITE
Casey Moir – Voice, pedals, percussion objects
Johan Moir – Double Bass, objects

A sparkle of sound ignites. Pedals capture, contort and distort. Soundscapes emerge. The bow sings. All things are intricately woven together, captivating space and enticing with intrigue. IGNITE is a meeting of the embellished double bass with the amplified extended voice, steered with careful intent through a web of cables, pedals and objects to construct spontaneous composition.

Ignite released their debut album “Ignition” in January 2018. The duo has toured in Scandinavia, Germany, Austria, Hungary, Taiwan and Australia and has done ad-hoc collaborations with musicians such as Burkhard Beins (DE) and dancer Ingo Reulucke (DE).

Casey Moir (AU/SE) 

Casey Moir is an improviser who explores the extended properties of the voice. Intrigued by unconventional sounds and textures, she incorporates these into her music with determination and subtle precision. She combines the acoustic voice with the use of carefully chosen pedals and percussion objects to elongate, layer and/or embellish a piece or improvisation. She is also an avid composer, who interweaves compositional aspects with free improvisation.

As well as having performed at festivals and venues throughout Europe and Australia, such as Umeå Jazz Festival (SE), Bennetts Lane (AU), Fasching Jazz Club (SE), Nasjonal Jazzscene (NO), Horns Erben (DE), Alchemia (PL), Tricollectif Festival (FR) and GMLSTN Jazz Festival (SE), she was awarded the prestigious title of Young Nordic Jazz Comets in 2013, has had a 5-page-feature in Sweden’s oldest and most respected jazz magazine Orkester Journalen, has collaborated with the Gothenburg Dance Company, performed live on Swedish National Radio, has received many a rave review for both live and recorded works and works regularly with a variety of musicians from all over the world, amongst other things.

She has appeared on others records and has released several albums of her own, including the self-titled duo-album ‘MOCO’, the EP ‘Presents…..’ and full length album ‘Shout Until Our Lungs are Blue’ with alternative pop duo Mother Jack, ‘Live at Alchemia’ and ‘Transitions’ with AU/SE quintet SVELIA, and ‘Rabbit Hole’ with Casey Moir Band.

After many years in both Gothenburg, Berlin and Melbourne, she is now based in Stockholm, delving deeper into free improvisation and crossover projects between improvised music, new contemporary music, dance and live visual art. 


Johan Moir (SE)

Johan Moir graduated with his Bachelor of Improvisation at the Academy of Music and Drama, in Gothenburg, Sweden 2011.

After a couple of years in Berlin and Melbourne, Johan is now based in Stockholm dwelling deeper into his solo project where he explores acoustic improvisation on the double bass, focusing on extended techniques, preparations, Just Intonation and psychoacoustic phenomens.

Other main projects for the moment includes his duo IGNITE (with vocalist Casey Moir) as well as a duo with the Portuguese Cello player Guilherme Rodrigues

Johan also participates in several Ad-hoc projects with different musicians, dancers and artists. Among others, Johan has been collaborating with Burkhard Beins (DE), Franz Hautzinger, Emilio Gordoa (MX/DE), Brad Henkel(DE/US), Guillherme Rodrigues(POR/DE), Nicola Hein(DE), Reuben Lewis(AUS) and Alice Hui-Sheng Chang (TW).

Johan has also toured with various groups in Scandinavia, Australia, Estonia, Poland, Austria, Hungary , Taiwan and Palestine.

Previous projects that Johan has been the composer and bandleader for includes his own quintet called The Johan Moir Ensemble, the Swedish / Australian quintet SVELIA, as well as the alternative pop duo Mother Jack. Johan has released several albums with different projects, such as “transitions” with SVELIA (2015) and “Chasing Shadows” with Johan Moir Ensemble (2015)

субота, 18. август 2018.

Improstor #102

Grom/Raić, Sukič/Džukljev

Bunker Izbe
23.8.2018. u 21h
Ulaz: 200 rsd

Improstor #102 predstavlja dva dua slovenačko-srpske kolaboracije.
U dva seta publika će imati priliku da čuje slovenačkog kontrabasistu, kompozitora i producenta Tomaža Groma zajedno sa vokalistkinjom Mirjanom Raić iz Novog Sada. Drugi duo će činiti slovenački gitarista Primož Sukič i novosadska pijanistkinja Marina Džukljev.
Oba dua će nastupiti po prvi put.

Tomaž Grom
Kontrabasista i umetnički direktor zavoda Sploh iz Ljubljane.Na polju improvizovane muzike ostvario je brojne saradnje sa imenima kao sto su Tao G. Vrhovec Sambolec, Will Guthrie, Gilles Aubry, Nicolas Field, Sebi Tramontana, Sabine Vogel, Jean Phillipe Gross, Ignaz Schick, Michele Spanghero, Ugo Boscain, Pascal Battus, Jean-Luc Guionnet, Christine Sehnaoui, Jonas Kocher, Michel Doneda.
Veći deo svog vremena posvećuje unapređivanju tehnika sviranja kontrabasa pomoću elektronike, veoma vešto ploveći brzacima slobodne improvizacije i unapred određenih muzičkih struktura.

http://www.sploh.si/tomazgromeng.html

Mirjana Raić je etnomuzikološkinja, profesorica u Srednjoj baletskoj školi i vokalistkinja. Osim rada u matičnoj a capella grupi Rođenice koja je fokusirana na izvođenje tradicionalnih pesama, Mirjana Raić je takođe aktivna i u projektu Lenhart Tapes. U okviru radionica u organizaciji Improstor-a po prvi put sarađuje sa različitim muzičarima preispitujući granice glasa kao instrumenta.

https://soundcloud.com/mirjanaraic

Primož Sukič je gitarista iz Kopra sa prebivalištem u Briselu.
Studirao je gitaru na Akademiji za muziku u Ljubljani, a potom studije nastavlja u Darmštatu na Akademiji za zvučnu umetnost.
Kroz svoje izvođaštvo glavni fokus stavlja na istraživanje i proširivanje mogućnosti svog instrumenta, kako akustične tako i električne gitare, baveći se slobodnom improvizacijom ali i kontinuiranim radom sa kompozitorima poput: U. Rojko, V. Žuraj, H. Zender, L. Andriessen, V. Globokar, M.
Bonin, J. C. Vasquez, kroz solističke resitale ali i u kamernim sastavima.
Sarađuje sa ansamblima IEMA, Spectra i Neofonia, a često sarađuje sa umetnicima iz polja savremenog plesa, pozorišta i poezije, gde naročito istražuje spoj zvučnih umetnosti i drugih elemenata umetničkog izražavanja.

Marina Džukljev je pijanistkinja iz Novog Sada, aktivna na poljima savremene muzike, slobodne improvizacije i primenjene muzike.
Nastupala je na festivalima širom Evrope i ostvarila snimke za brojne nacionalne radio stanice.
Sarađuje sa umetnicima poput: Diatribes, Urs Leimgruber, Tomaž Grom, Joel Grip, Albert Markos, Szilard Mezei, Yedo Gibson, Vasco Trilla, John Dikeman, Isabelle Duthoit, Tristan Honsinger, Nina De Heney, Bertrand Denzler, Jonas Kocher, Korhan Erel, Billy Steiger i mnogim drugim.
Članica je septeta i velikih ansambala kompozitora i violiste Silarda Mezeija sa kojim je objavila veliki broj izdanja, kao i sastava Unheard of quartet, Šalter ansambla, zatim trija Berger/ Šalamon/ Džukljev, Mezei/Trilla/Džukljev i dua Porteleki/ Džukljev.

https://soundcloud.com/marinakeys

Ulaz: 200 RSD

недеља, 22. јул 2018.

Improstor #101

Improstor #101 

Wissel / Cajlan / Muc / Roža


29.7.2018. u 21h
Podrum Kafe galerije Izba 
Ulaz: 250 RSD*

*sav prihod je namenjen izvođačima i služi da pokrije deo putnih troškova.



Veliko nam je zadovoljstvo da ugostimo dvoje eminentnih muzičara iz Nemačke, Fridriha i Dušicu Wissel, koji će ovoga puta nastupiti u kvartetu sa dobro znanim improvizatorima iz Zrenjanina, Robertom Rožom i Srđanom Mucom, poznatijih po sastavu Blank Disc.

Georg Wissel (saksofon) sebe smatra vajarom kompresovanog vazduha. 
Prva važna iskustva u sferi slobodne Improvizovane muzike stekao je krajem 80-ih godina u Nemačkoj, Francuskoj i Južnoj Americi. 
Inspirisan saradnjom sa elektronskim muzičarima, počeo je da istražuje preparacije saksofona i nove zvuke, koji su postali sastavni deo njegovog sviranja. 

Na međunarodnom planu Wissel izvodi solo “The Arte Of Navigation”, 
dok dugoročnu saradnju ostvaruje duetima (Paul Lytton, Joker Nies, Tim O' Dwyer), 
trio ( sa Dušica Cajlan i Etienne Nillesen; Matthew Goodheart i George Cremaschi; the WisselTangCamatta; BlankDisk)
i sa mnogim drugim velikanima iz improvizovan i savremenske muzike kao ...Liz Allbee, Lawrence Casserley, Nicolas Collins, Gunda Gottschalk, Lou Grassi, Anna Homler, Carl Ludwig Hübsch, Erhart Hirt, Siew-Wai Kok, Lukatoyboy, Marcelo Maira, Matthias Müller, Tim Perkis, Melvyn Poore, Manja Ristic, Alan Silva, Michael Vorfeld, Rie Watanabe, Richard Scott, LondonImprovisersOrchestra, Ensemble hand werk

Nastupa na festivalima u Evropi, Južnoj Americi, Australiji i Aziji 
Kompozicije za kamernu muziku i za tape


Dušica Cajlan-Wissel
*1969 u Zemunu
zivi i radi u Köln-u od 1992
1986-90 studirala Klavir kod prof. Marjan Mika u Podgorici
1993 dobija stipendiju od DAAD 
1993-96 magistrirala kod prof. Günter Ludwig u Köln-u
Nastupa pod ostalim na Triennale u Kölnu
Irtijal Festival, Beirut, Lebanon
USA-Tournee mit Trio Musaí
Audio Art Festival Kraków

Ansambli: 
Gunda Gottschalk (vl) als Duo Sonata Erronea
Trio Cajlan-Wissel-Nillesen
Wuppertaler Improviasations Orchester
Surađuje i svira sa:
Siew-Wai Kok, Steve Beresford, Frank Gratkowski, Sebi Tramontana, Anna Homler, Joker Nies, Cynthia Zaven, Magda Mayas, Georg Wissel, Etienne Nillesen i mnogim drugim.


Blank Disc duo iz Zrenjanina (Srđan Muc, Robert Roža), od 1997. godine aktivan na području elektroakustične, eksperimentalne i improvizirane muzike. 
Učešća na niz međunarodnih festivala i radionica, između oslatalih saradnja sa Keith Rowe, Michel Doneda, Georg Wissel, Jonas Kocher, Jacques Demierre, George Cremashi, Kazuhisa Uchihashi, Otomo Yoshihide, Matthew Ostrovsky, Bettina Wenzel, Carl Ludwig Hübsch, Irena Tomažin, Tomaž Grom, Ensemble Rue du Nord, Šalter Ensemble i drugima. Nastupi i saradnje sa domaćim muzičarima i umetnicima kao što su Zoran Mirković, Rascep, Nenad Marković, Svetlana Spajić, Marina Džukljev, Svetlana Maraš, Milana Zarić, Igor Čubrilović, Wo0, Lukatoyboy, Milan Aleksić, Nina Levkov, Ex You, i drugi.
Blank Disc je do sada objavio 16-tak CD-a (samizdat), zastupljeni na nekoliko medjunarodnih kompilacija, kao i CD (im KomikerLand - NURNICHTNUR 2007) sa saxofonistom Georg Wissel-om.

Improstor #100

Dugo smo razmišljali o adekvatnom obeležavanju stotog Improstora, ali budući da smo gotovo celokupan program realizovali bez finansijske podrške nadležnih institucija, odlučili smo da umesto Improstora #100, iznesemo javno naš stav, jer ni u godini kada Novi Sad postaje kandidat Evropske prestonice kulture, gradska uprava, kao i druge nadležne institucije, ni ovog puta ne prepoznaju naš značaj u kulturnom životu grada.

Svedoci smo kontinuirane prakse gušenja rada nezavisnih aktera kulturne scene, koje se ogleda u širokoj lepezi odsustava: adekvatne kulturne politike, finansijske podrške, prostora, itd. Reon kulture obitava kao poligon na kome se istrčavaju i uvežbavaju budući politikantski poslušnici vladajućih struktura, bez izuzetka. Kultura, u takvom okruženju i tako negovana, gubi na svojoj političkoj osvešćenosti, aktuelnosti i otupljuje kao potencionalni kritičar, učesnik ili pokretač društvenih promena.
Opstaje samo kao degenerisana slika nekog pređašnjeg sopstva, uštirkana i uštogljena, lišena svesti o tome da je ikada imala drugu svrhu, i drugačije obličje od, danas joj nametnute, političke impotentnosti što miriše na prašak ili omekšivač namenjen različitim vidovima pranja. 

Iskoristili bismo ovu priliku da se zahvalimo prostorima koji su nam otvorili svoja vrata, kako bi realizovali koncertne i radioničarske sadržaje. 
Zato, hvala:
NuBlu, Omladinskom centru CK13, Izbi, Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Zavodu za kulturu Vojvodine, Galeriji Rajka Mamuzića, Škripi, Radio Caffe-u, La Kavani, Materra Mestu, KC Utopiji, Domu B-612, Planetarijumu, Akademiji umetnosti u Novom Sadu, Reformatorskoj hrišćanskoj crkvi i KC Labu.

Takođe, voleli bi da se zahvalimo i brojnim pojedincima i formalnim i neformalnim grupama koje su nam na ovaj ili onaj način pomagali da realizujemo koncerte, uspostavimo kontakt ili organizujemo neophodnu opremu. Lista prijatelja, bićemo slobodni da ih tako nazovemo budući da smo delili entuzijazam, je poduga, pa nećemo nabrajati, što nikako ne umanjuje našu zahvalnost njima.

Naposletku, veliko hvala izvođačima koji su nastupali u okviru Improstora, kao i Vama, publici, koja je te koncerte ispratila.

Bila nam je izuzetna čast da do sada budemo domaćini velikom broju domaćih i stranih izvođača, kao i da posvedočimo produbljivanju interesovanja kako publike tako i mladih izvođača koji su se posvetili improvizovanoj muzici.
Samim tim ovo je jednako Vaš i naš jubilej, budući da smo taj put zajedno prešli.


Više podataka o dosadašnjim koncertima možete pronaći na: improstor.blogspot.com

We’ve been thinking long and hard, trying to come up with an adequate way to commemorate the 100th Improstor. However, since we had to organize almost the entire run of the program without financial support of the relevant institutions, we’ve reached the decision to, instead of organizing the 100th performance, publicly state our position on the matter, because, even though this year The City of Novi Sad is a candidate for the European Capital of Culture, the City Government, as well as other relevant institutions, failed to recognize our event as a meaningful part of this city’s cultural scene.
We are witnessing continuous stifling and ignoring of independent members of the culture, manifested in a complete deprivation of: adequate cultural policy, financial support, availability of venues etc. The field of culture has become a track & field where cronies of the structures currently in power exercise and practice running for their political careers, without exception. Culture, when treated and abused like this, loses its power to raise political awareness, becomes restrained and silenced as a potential critic, participant or instigator of social changes. 
The only thing that exists in this cultural dictatorship and monopoly is a transmogrified, degenerated image of what culture used to be, now stuffy and lifeless. This mutilated creature has no idea that it used to have an actual purpose and a different form than this impotent version that spreads the smell of bleach, and other laundering agents.
We would like to use this opportunity to express our gratitude to the venues and organizations which made our concert and workshop events possible by opening their doors to us:
Café bookstore NuBlu, Youth Center CK13, Club Izba, Museum of Contemporary Art Vojvodina, Vojvodina Institute for Culture, Rajko Mamuzić Gallery, Škripa Pub, Radio Café, La Kavana, Materra, Cultural Center Utopia, Cultural Center Dom B-612, Planetarium, Academy of Arts in Novi Sad, Reformed Christian Church and Cultural Center LAB.
We would also like to thank all those individuals and formal and non-formal groups who helped us organize concerts, establish contacts or secure the necessary equipment. The list of these friends who shared our enthusiasm, is too long to name everyone individually. However, our gratitude to them is tremendous, nonetheless. 
And finally, a huge thank you to the artists who performed in Improstor events, as well as to you, the audience, who attended and supported these concerts.
It has been a great honor to bring to you a large number of performers from our country and abroad, and it was an exquisite experience witnessing the expanding of horizons of the audience and the young performers who dedicated themselves to improvised music.
And because we enjoyed this beautiful experience together, this jubilee is yours, just as much as ours.
You can find more information about the previous concerts at: improstor.blogspot.com

четвртак, 10. мај 2018.

Improstor #99

Improstor #99
16.5.2018. u 21h
KC Lab, Dr Hempta broj 2
Miklós Szilveszter i Markus Krispel
Ulaz: 250 rsd

Mikloš Silvester (bubnjevi) i Markus Krispel (saksofon) je duet iz Berlina, koji je aktivan na međunarodnoj sceni improvizovane muzike i fri džeza. Osim toga što nastupaju kao duet, dvojac sarađuje i sa drugim muzičarima a jedna od tih saradnji je zabeležena i na njihovom poslednjem cedeu Krispel / Schellander / Miklós Trio – PUT (Inexhaustible Editions). Ovaj trio će se predstaviti I na ovogodišnjem Ring Ring festivalu u Beogradu, a turneju nastavljaju kao duet.

Bubnjar Mikloš je u svojoj karijeri sarađivao sa vodećim imenima mađarske fri džez scene, ali i sa muzičarima poput Pitera Brocmana, Luisa Džordana, Rudija Mahala i Hana Beninka.
Saksofonistu Krispela zanima sam razvojni proces stvaranja muzike pomoću harmonske intuicije i ritmične diverzije. Na koncertima voli ad-hoc saradnje sa drugim muzičarima a sarađivao je sa imenima kao što su Ido Bukelman, Jasper Štadhoders, Aleksandar Škorić i Anti Virtaranta.

Links:

https://markuskrispel.eu/

https://inexhaustibleeditions.bandcamp.com/album/put

https://www.discogs.com/de/artist/3356140-Mikl%C3%B3s-Szilveszter

уторак, 27. март 2018.

Improstor #98



KC LAB
5.4.2018. u 21 h
Ulaz: 250 rsd

Attila i Zlatko su se upoznali i svirali zajedno još 2007. godine ali im temperamenti tada nisu bili dovoljno kompatibilni. Nakon nekog vremena su se ponovo sastali i shvatili da je došlo pravo vrijeme za muzičku kolaboraciju. U zadnjih godinu dana su svirali desetak koncerata i snimili album. Njihova improvizacija se bazira oko neuračunljive modularne elektronike koja procesira zvuk instrumenta. Obojica su dakle podređeni mašini koja im zadaje muzičke smicalice a ponekad i nepremostive prepreke. Zajedničko tumaranje se katkad svede na izgradnju zaklona i zaobilaženje poteškoća dok se znaju desiti i zvučne bitke sa svakojakim ishodima. Improvizaciona sloboda se ipak uveliko ograničava publikom i kontekstom nastupa, time ostvarujući žanrovski raspon od odsutnih ambijenata, preko savremenih konstrukcija pa sve do samouništenja.

www.stale-mate.bandcamp.com
www.youtube.com/playlist?list=PLn5D7EFfJR_rtFikaStXNdnY0O5cXD0zk

Attila Dora je rođen 1961. u Budimpesti gdje živi i danas. Svira duvacke instrumente na preko 40 albuma od kojih su 4 solo izvedbe. Studirao je teologiju a trenutno živi od autorskih prava. Njegov muzički dar ne dolazi do svestranog izražaja zahvaljujuci privrženosti prema savremenoj kompoziciji i slobodnoj improvizaciji.

www.soundcloud.com/dora-attila

Zlatko Baracskai je rođen 1982. u Sarajevu, danas živi u Bristolu. Bavi se studijskom produkcijom, muzičkom izvedbom i tehnologijom zvuka. Autorski je odgovoran za oko 20 albuma. Studirao je sonologiju u Hagu a doktorirao kompoziciju u Birminghamu, trenutno živi od fakultetske plate. Njegova muzika je raznolika ali uglavnom neobična.

www.zlatko.hu

недеља, 4. март 2018.

Improstor #97

Paul Pignon 

Improstor #97
10.3.2018.
u 20 h
Ulaz: 200 rsd


Pol Pinjon je rođen 5. maja 1939. godine. Studirao je fiziku do 1962. godine kada se potpuno posvetio muzici kao kompozitor i izvođač. Prvi put je pokazao zanimanje za muziku sa 15 godina, kada je počeo učiti sviranje klarineta, koji, zajedno sa saksofonom, od tada aktivno svira. Dok je studirao fiziku, pohađao je privatne časove kontrapunkta i harmonije. Preselivši se u Jugoslaviju 1963. godine, nastavio je usavršavanje sa Vladanom Radovanovićem, sa kojim je 1972. godine (inicijalno još 1968.) osnovao Elektronski studio III programa Radio Beograda, u kojem je radio do preseljenja u Švedsku 1983. godine. Pripada mu značajan deo zasluga za dizajniranje stožernog sintetizera zvuka beogradskog studija EMS Sinti 100 (Synthi 100) , za koji je napisao i detaljno uputsvo za upotrebu. Za vreme rada u studiju, bavio se komponovanjem, tehničkom podrškom, psihoakustičkim istraživanjima i promocijom produkcije studija. U Beogradu je osnovao i free-impro grupu Interaction sa kojom je aktivno nastupao. Nakon dolaska u Švedsku posvećuje se istraživanju digitalnog procesuiranja signala, ne prestajući sa sviračkim aktivnostima. Iako utemeljen u improvizovanim praksama, Pinjon je ostvario značajan broj dela, među kojima su pojedina nagrađena prestižnim priznanjima. Među ranijim ostvarenjima se izdvajaju "Tri polimera za klavir solo", "Tri komada za violinu i klavir", "Nokturno za fagot i gitaru", "Pet komada za tenor i kamerni ansambl", pisani upotrebom različitih serijanih tehnika. Tokom boravka u Beogradu nastale su kompozicije "Hardware performance " (prva kompozicija realizovana u el. studiju III programa), "Mechanical cartoons", "Yeah" i druge. Dela "Hendrix" i "Microhabitat" nagrađena su na prestižnom festivalu elektroakustičke muzike u Buržu. 

Na koncertu, Pol će nastupati sa muzičarima iz Novog Sada. Podrška koncertu će biti:
Milan Milojković (EX YOU), Laslo Lenkeš (EX YOU), Filip Đurović (EX YOU), Mirjana Raić, Nemanja Sovtić i Predrag Okiljević.