петак, 24. септембар 2010.

Improstor #5

Vladimir Lenhart
:Tape music:

Četvrtak, 7.10.2010.
21h
NuBlu, Novi Sad


Basista noise-rock benda Klopka za pionira (Pančevo) i član dueta Pamba (Kovačica), Vladimir Lenhart je 2006. počeo da se bavi manipulacijom zvuka audio kaseta. Interesovanje se rodilo iz dugogodišnjeg kolekcionarstva ovog, gotovo zaboravljenog nosača zvuka, koje je u jednom periodu preraslo u sakupljanje neobičnih i jedinstvenih kaseta. Razni uticaji, od Musique concrete i Industrial recordsa, do srpske piratske produkcije devedesetih, audio dopisnica i tape arta, rezultirali su, najpre u grupi Pamba, gde je vokmen korišćen u svrhe semplovanja, a zatim i u grupi Klopka za pionira na albumu Svinje, gde su kasete korišćene kao poseban ili solo instrument. Album je imao čak i svoje ručno napravljeno kasetno izdanje u ograničenom tiražu. Pokušaj interakcije izmanipulisanih i procesuiranih kaseta sa poezijom, desio se na poetsko-minimalističko-zvučnom performansu Dejana Čančarevića i Vladimira Lenharta u Studentskom gradu u Beogradu 2009. godine. Ovo će biti Lenhartov prvi solo koncert odsviran isključivo na vokmenima i namenski snimanim i manipulisanim kasetama, čiji se zvukovi sadrže repeticiju, azijske i balkanske melodije, propagandne govore, procesuirane buke... U nekim delovima koncertu će se priključiti Ivan Čkonjević na gitari.






Fotografije sa nastupa:




понедељак, 13. септембар 2010.

Improstor #4

Igor Stangliczky i Marko Jevtić

Četvrtak, 23.9.2010.
21h
NuBlu, Novi Sad


Igor Stangliczky i Marko Jevtić su već dugi niz godina prisutni na muzičkoj sceni, svaki sa svojim idejama i konceptima, a trenutno je aktuelna njihova saradnja koja se izrodila iz prijateljstva dugog petnaest godina.


Njihova uglavnom različita muzička evolucija sa povremenim dodirnim tačkama pretvorila se u konceptualan spoj, improvizaciju omogućenu međusobnim razumevanjem ili, najjednostavnije rečeno, elektronika susreće akustiku. Ova saradnja traje već dve godine, kada je počela i koncertna aktivnost ove dvojice umetnika. Kroz izraženu sklonost ka ambijentalnom, glitch, drone, shoegaze i post-rok zvuku kao i kroz intenzivno korišćenje zvukova snimljenih u okruženju, Igor i Marko imaju ambiciju da zvukom izazivaju zamišljena, samoistraživačka i meditativna, opuštajuća stanja u savremenom trenutku koje previše poznaje brzinu i stres. Igor Stangliczky, poznatiji kao Stung, pored vizuelne umetnosti bavi se i proizvodi muziku, i to od primenjene, za pozorište, do klupske muzike, a poznat je po saradnji sa brojnim muzičarima i di-džejevima. U saradnji sa Markom Jevtićem, njihovi koncerti predstavljaju spoj elektronike, gitare i video efekata, što su i predstavili nedavno na beogradskom eksperimentalnom festivalu „Eho“, a njih dvojica imaju i dva interesantna izdanja „First wave“ i „Cyan City“.

text preuzet: BLIC-a 12.09.2010.

Tokom večeri će im se pridružiti gitarista Ivan Čkonjević.

среда, 8. септембар 2010.

Improstor #3

Bašta NuBlu-a, Novi Sad
4.9.2010.
21h

BLANK DISC i Nenad Marković



Blank Disc su Srdjan Muc (električna gitara, objekti-predmeti) i Robert Roža (no-input, elektronika, objekti-predmeti).
Ovaj duet iz Zrenjanina osnovan je 1997. godine - tih i ranijih godina bili su članovi i kultnog Zrenjaninskog free-rock sastava Rascep.
BD je aktivan na polju slobodne improvizacije (često u saradnji sa drugim muzičarima, što je i cilj stalnog traganja za “novim” saradnjama i zvucnim istraživanjima-izražajima) i elektoakustične-eksperimentalne muzike.
Svirali i saradjivali sa raznim muzičarima iz inostranstva na zapaženim medjunarodnim festivalima “nove muzike”.
Do sada su samostalno objavili 15 cd-a i učestvovali na nekoliko kompilacija.
2006.-te osnovali Blandisc Trio sa nemačkim saksofonistom Georg Wissel-om.Ovaj trio objavljuje cd za Nemačku izdavačku kuću Nurnichtnur
2007-2008 kao članovi projekta Swiss-Balkan Creative Music, te zajedničkog ansambla sa Švajcarskim muzičarima Ensemble Rue Du Nord sviraju u Švajcarskoj, ti konceratni snimci objavljeni su za net-label Otompotom a zatim i za inostrani Insubordinations.
2007 i 2008 godine učestvovali u projektima “Play it again Sam” (posvećen Samuel Beckett-u) i “I think of River”-music follows the strangler’s walk” (baziran na fragmentima tekstova Miroslav Mandića i Horst Widmer-a) u saradnji sa Milanom Aleksić, Brankom Popović, Nhandan Chirco, Mala Kline i Anna Nowicka.
2009.-te radionica slobodne improvizacije sa Beogradskim muzičarima u okviru organizacije “Šverc znanja” i saradnji sa addlimb-om.

Nenad Marković
Rođen u Novom Sadu. Od 2001. godine živi u Nemačkoj,gde studira trubu i baroknu trubu na Staatliche Hochschule für Musik u Karlsrueu,a zatim slede postdiplomske studije na HfM Hanns Eisler u Berlinu gde trenutno zivi .
Bavi se eksperimentalnom savremenom muzikom i muzičkim teatrom. Jedan je od suosnivača ansambla "Laboratorium" koji okuplja članove iz 15 zemalja na 5 kontinenata.
Do sad je nastupao sa grupama savremene muzike kao sto su Klangforum Wien, musikFabrik NRW, Ensemble Contrechamps i Ensemble Modern.

Improstor #2

Kakva tišina!
U stene se upija
zuka cvrčaka.

Matsuo Bashō


"I'm just a reciver", rekao bi tu ili tamo, pakujući kablove u 45-tom ili dok čekamo tramvaj. Stavimo na stranu maničnost onih koji su osuđeni na kreativan proces. Zvuči strašno da ideju svog stvaranja, naročito ako se identifikujemo na osnovu njega, pokušamo smestiti u jednu rečenicu, ali ako se tom rečenicom postave odrednice, da poput čioda u uglovima drže hartiju na panelu - to je ni manje ni više hrabrost, ludost ili mudrost.
"Pa kakav je talenat reciver-a?" upitao bi neko.
"Načiniti destilate i umeti kombinovati ih. Vrlo blisko umenju spravljača parfema. "
Ivan Čkonjević

WoO live @ NUBLU, Novi Sad from Belgrade Noise on Vimeo.



Bašta NuBlu-a, Novi Sad
28.8.2010.
21h

Učestvuje:
WoO



Ozvučavajuci objekte kao što su mobilni telefoni, medija plejeri, komunikatori, kompjuterska oprema i drugi, WoO proizvodi zvukove koji su inače nedostupni ljudskom uhu. Koristeći se gitarom kao medijumom, igra frekvencija i oscilacija pretvara se u prave organske simfonije. Njihova kompleksnost se ogleda u slojevitosti melodija koje se medjusobno prepliću, stvarajući hipnotične harmonije koje vode slušaoca na zan...imljivo putovanje.
Muzičari sa kojima je do sada sarađivao su Stephan Schneider ( Mapstation, To Rococo Rot ), Martin Brandlmayr ( Radian, Trapist, Autistic Daughters ), Mole Harness, Simon Spurrier ( Sickoakes ), Ivan Čkonjević, Cut Self Not, Jamal Al Kiswani i mnogi drugi. Participacija na prvom izdanju Dutch Improv Akademije, prošle godine u Roterdamu. Dvomesečna turneja po Americi ove godine u okviru Vice Verse turneje: i učestvovanje na festivalu MUTEK u Montrealu. .
Vodi sopstvenu izdavacku kucu Herbarium Records za koju je ove godine objavio dva albuma: City Scripts i Six For Screening u ogranicenom tirazu od 60 primeraka. Jedan je od osnivača sastava Belgrade Noise koji na veoma kreativan nacin spaja free jazz sa noise rockom, psihodelijom i elektronikom.



Belgrade Noise


WoO

Youtube






Improstor #1

Novi Sad, veče improvizovane muzike u bašti NuBlu-a
19.8.2010. 21h
Knjižara i kafe NuBlu, Novi Sad

Predrag Vernački - gitara
Vladimir Rašković - bas
Ivan Čkonjević - gitara














Pht:Gordan Jarić


Vladimir Rašković - bas
Predrag Vernački - gitara